Följ oss på LinkedInKontakta ossOptiska NyheterBli kund
No pictureSe mer Visa större

NET1500-PR-1U

NeTYS PR
Socomec Rack
NeTYS PR 1500VA/1000W 230V 50/60Hz WITH AVR
En professionell UPS
• Anpassad för att skydda mot strömavbrott
• Ger stabil och hög strömtäthet (1U-45mm) utan att ta utrymme
• Enkel anslutning till applikationerna via 4st IEC 320 uttag
Artikelnummer:
NET1500-PR-1U
Pro Optix Referens:
12676

Produktspecifikation

Formfaktor
Rack
Kapacitet
1500VA
Teknologi
VI
Automatisk spänningsreglering (AVR)
Ja
Nödavstängning (EPO)
Ja
Huvudspänning IN
230V
Spänningsfrekvens IN
50/60Hz
Huvudspänning UT
230V
Antal utgångar & typ
6 x IEC 320 (C13)
Hot Swap Batteri
Nej
Backuptid (PC + LCD display)
12 min
Utbyggbara Batterier
Nej
Batteriredundans
Nej
Seriel Kommunikationsport
1
Kommunikationsport Ethernet
1
Kommunikationsport USB
1
Tillverkare
Socomec
Garantitid
1 År

Registrera här och få full portalåtkomst till prissättning, lagerstatus och snabb beställning. Ring oss för omedelbara åtgärder: +46 8-120 477 50 | sales@prooptix.se.


Nerladdning

GBIC Transceiver

GBIC (Gigabit Interface Converter) var en av de första standarderna som släpptes 1995 av Small Form Factor Committee (numera en del av Storage Networking Industry Association) för flexibla hot-swappable optiska transceivers som sedan reviderades år 2000. Även om GBIC nu är en föråldrad teknik kallar folk ibland transceivers i allmänhet för GBIC. Ursprungligen kunde den överföra data med en hastighet på upp till 1 Gbps över singlemode- och multimodefiber.

SFP Transceiver

SFP (Small Form-factor Pluggable) är en formfaktor som lanserades 2001 som en mindre version av GBIC med samma funktionalitet. De kallas ibland ”mini-GBIC” och ersatte till stor del GBIC. När de introducerades var de typiska hastigheterna 1 Gbps för Ethernet och upp till 4 Gbps för Fibre Channel. De tillgängliga datahastigheterna varierar från 100 Mbps till 4 Gbps. SFP kan använda olika kontakter som LC Duplex, LC Simplex, RJ45, SC Simplex och många fler, med räckvidd från 100 m till 160 km.

QSFP28 Transceiver

QSFP28 lanserades 2014. Den är baserat på samma teknik som QSFP+ men använder istället 4 optiska banor på 25 Gbps. QSFP28 är nu standardgränssnittet för 100 Gbps. Transceiverns dimensioner är desamma som QSFP+ och finns i flera olika konfigurationer från 100 m över multimode till 80 km över singlemode. De tillgängliga kontakterna är LC Duplex och MPO-12.

CSFP Transceiver

CSFP (Compact Size SFP) är en utveckling av BiDi-SFP som ger två bidi-signaler i en SFP-port. Det enda kravet är att porten måste stödja CSFP. CSFP kan användas för att ansluta två platser som har BiDi-SFP vilket fördubblar porttätheten och minskar strömförbrukningen då endast hälften av antalet portar krävs. Stödjer 2 x 1000 Mbps upp till 20 km.

SFP+ Transceiver

SFP+ (Enhanced Small Form-factor Pluggable) är en förbättrad version av SFP med högre datahastighet som ursprungligen introducerades 2006. Dataöverföring finns tillgängligt med hastigheter på 8 Gbps, 10 Gbps och 16 Gbps. SFP+ har kommit att bli den dominerande formfaktorn och stöds av majoriteten av alla hårdvarutillverkare med den senaste uppdateringen av standarden år 2013. Räckvidd från 30 m till 120 km och SFP+-transceivers finns tillgängliga med flera olika kontakttyper som LC Duplex, LC Simplex och RJ45.

SFP28 Transceiver

SFP28 designades för hastigheter på upp till 32 Gbps med samma fysiska dimensioner som SFP och SFP+. SFP28 lanserades 2014 och tillhandahåller en enda 28 Gbps-kanal som kan sända 25G Ethernet. För Fibre Channel finns det support upp till 32 Gbps. Moduler finns i antingen single- eller multimodfiberanslutningar. Med en räckvidd mellan 100 m och 40 km använder SFP28-transceivers bara en kanal och finns med LC Duplex- och Simplex-anslutningar.

SFP-DD Transceiver

SFP-DD (Small Form-factor Pluggable Double Density) är en ny MSA-standard. Det är en av de minsta formfaktorerna som gör att datacenter kan dubbla porttätheten och öka datahastigheterna. Baserat på 50 G PAM4-modulering stödjer den två kanaler med upp till 100 Gbps och kommer att vara bakåtkompatibel med både SFP+ -moduler och kablar tillsammans med nya SFP-DD-produkter. För användning i datacenter erbjuder standarden ett billigare alternativ för applikationer med hög porttäthet. Med en datahastighet på 100 Gbps kommer det så småningom att kunna stödja 200 Gbps med två 100 Gbps PAM4-kanaler och stödjer avstånd mellan 500 m och 10 km.

QSFP Transceiver

QSFP (Quad Small Form-factor Pluggable) transceivers är något större än SFP och lanserades 2006. De har fyra banor som möjliggör dataöverföring med fyra gånger hastigheten över multimode eller singlemode-fiber på 4 Gbps. De är tillgängliga för att täcka avstånd från 500 m till 10 km med LC Duplex- och MPO-12-anslutningar.

QSFP+ Transceiver

QSFP+ (Enhanced Quad Small Form-factor Pluggable) är en liten optisk transceiver med fyra kanaler som stödjer LC Duplex och MPO-12-kontakter. Den lanserades 2012 och har större dimensioner än SFP+ och täcker avstånd mellan 100 m och 40 km. Det är den viktigaste och dominerande formfaktorn för datahastigheter vid 40 Gbps.

QSFP56 Transceiver

År 2019 standardiserades QSFP56 och kunde då dubbla den uppnåbara datahastigheten för QSFP28 med en topphastighet på 200 Gbps. Detta uppnås genom att använda parallella fiber och 8 x 25 G våglängder eller utnyttja PAM4-modulering och en intern multiplexer som sänder 50 Gbps över fyra våglängder. Den finns i olika konfigurationer som når 100 m med OM4 och upp till 10 km med OS2. Den använder LC- eller MPO-12-kontakter.

QSFP-DD Transceiver

QSFP-DD (Quad Small Form-factor Pluggable Double Density) är en standard som släpptes 2019 och använder en formfaktor som också är bakåtkompatibel med andra versioner av QSFP. Den har ytterligare en rad kontakter som ger ett elektriskt gränssnitt med åtta banor för att möjliggöra höghastighetslösningar. De åtta banorna möjliggör datahastigheter på upp till 800 Gbps och ansluts till LC och MPO-16, det introducerades också en ny kontakttyp – CS. 2 x CS Duplex i en transceiver kan användas för att aggregera 100 Gbps eller 200 Gbps. QSFP-DD möjliggör datahastigheter upp till 400 Gbps och 800 Gbps.

XENPAK TransceiverM

XENPAK definierades 2001 via ett multikälleavtal (MSA) mellan Agilent Technologies och Agere Systems och följde 10 Gigabit Ethernet (10 GbE) -standarden från IEEE 802.3-gruppen.

X2 Transceiver

X2 tillkännagavs 2002 och lanserades 2003 med en datahastighet på 10 Gb/s över 10 kilometer. Det var hälften så stort som XENPAK. Den senaste uppdateringen av X2-definitionen var 2005.

XFP Transceiver

XFP (X Form-factor Pluggable)-standarden tillkännagavs ursprungligen 2002, antogs 2003 och uppdaterades 2005. ”X” i förkortningen är den romerska siffran för ”10” och alla XFP-moduler är 10 G. Från och med 2010 användes tidigare XFP-moduler i allmänhet för längre avstånd, särskilt för DWDM och SFP+ -moduler användes för högre täthet. XFP täcker avstånd på 300 m till 120 km med LC Duplex- och Simplex-anslutningar.

OSFP Transceiver

OSFP lanserades 2019 med stöd för bithastigheter på 400 G och högre och introducerade den nya CS-anslutningen (tillsammans med LC Duplex och MPO-12), vilket möjliggör 2 x CS Duplex på en transceiver som möjliggör aggregering utan behov av MPO. Finns med datahastigheter på 400 Gbps och 800 Gbps. Den kan täcka avstånd mellan 500 m och 40 km.

CFP Transceiver

CFP (C Form-factor Pluggable) introducerades 2009. Den romerska siffran ”C” indikerar dess ursprungliga design för 100 Gbps-system som stödjer nätverk med ultrahög bandbredd som utgör Internets kärna. 10 x 10 Gbps-banor eller 4 x 25 Gbps-banor, som stödjer en enda 100 Gbps-signal (som 100 GbE eller OTU4) eller en eller flera 40 Gbps-signaler (som 40 GbE, OTU3, STM-256 / OC-768) som kan täcka avstånd från 150 m till 3000 km och uppåt i förstärkta långdistanssystem. De tillgängliga anslutningarna inkluderar LC Duplex och MPO-24.

CFP2 Transceiver

Förbättringar inom tekniken sedan införandet av GFP år 2009 ger nu högre prestanda och högre täthet och CFP2- och CFP4-specifikationerna har utvecklats. CFP2 som lanserades 2012 anger en formfaktor på halva den ursprungliga specifikationens fysiska storlek. CFP2 tillhandahåller datahastigheter från 100 Gbps till 200 Gbps, för avstånd från 10 km till 2000 km och högre i förstärkta långdistanssystem med LC Duplex-anslutningar.

CFP4 Transceiver

CFP4, som släpptes 2014, är en fjärdedel av storleken av den ursprungliga CFP-standarden som utvecklades 2009. Den kan fortfarande leverera samma datahastighet på 100 Gbps och är lämplig för avstånd på upp till 10 km. Den använder LC Duplex-anslutningar med mindre än 6 W i strömförbrukning.

Single mode Optical Transceivers

Single mode transceivers transmit one wavelength of light over long distances up to 120km over singlemode fiber without additional amplification. Some common types include LR (Long Range) at 1310nm; ER (Extended Range) at 1550nm; ZR (Further Extended Reach) at 1550nm. They are available in configurations ranging from 100 Mbps to 800 Gbps.

Multimode Optical Transceivers

Multi-mode transceivers transmit multiple signals at shorter distances (up to 2km) over a larger core cable. 100Mbps Fast Ethernet can be transmitted up to 2km and Gigabit up to 550m. However, the larger the bandwidth the shorter the distance the signal can be transmitted. For example: 10 Gbps up to 300m, 40 Gbps and 100 Gbps up to 100m.

CWDM Optical Transceivers

CWDM Optical Transceivers are used in CWDM installations to connect to the CWDM multiplexer. They transmit using separate optical wavelengths on the same fiber pair. They support wavelengths from 1270nm to 1610nm in 20nm increments and are compliant with the ITU G.694 CWDM standard. Available for SFP, SFP+, SFP28, XFP, QSFP28 form factors.

DWDM Optical Transceivers

DWDM Optical Transceivers transmit at different optical wavelengths on the same fiber pair. They support wavelengths between 1525–1565 nm with 100GHz or 50GHz spacing. Available in SFP, SFP+, SFP28 and XFP form factors

BiDi Optical Transceivers (also known as Simplex)

Transmit data over simplex single mode fiber at rates of between 1Gbps to 10Gbps and are most used in FTTH installations and access netowkrs as they offer high bandwidth but only requires a single fiber strand reducing costs. Typical BiDi transceivers are SFP 1G (2km to 120km), SFP+ 10G (10km to 60km) and SFP28 25G (up to 40km).

Coherent Optical Transceivers

Coherent modulation is used in high-bandwidth (100/200Gbps) long-distance communications applications, with distances up to 3000km and above. Coherent optical transceivers were originally proprietary in design, but now adhere to MSA standards, such as CFP2-DCO and 400G ZR/ZR+. Coherent modules uses tunable lasers which can be tuned to different optical wavelengths. (LC Duplex, Single mode).

Copper Transceivers

Copper transceivers are designed to communicate over twisted pair network cables with RJ45 connectors. They can transmit to distances of up to 100m at a data rates of 100Mbps to 1000Mbps over SFP and up to 30m at 10Gbps with SFP+.

Non-Return-to-Zero (NRZ) Optical Transceiver Modulation

Non-Return-to-Zero (NRZ) is the traditional modulation for optical communication. It uses on-off keying (two voltage levels to represent binary ‘0’ and’1’). It is used for short distances and limited to 28Gbps data rate but using WDM can be combined to achieve a data rate of 100Gbps.

Pulse-amplitude Modulation (PAM4)

Pulse-amplitude modulation (PAM4) increases the amount of bits per symbol transmitted to achieve bit rates of 56Gbps or higher. It uses 4 voltage levels to represent the binary states ‘00’, ‘01’, ‘10’, ‘11’. PAM4 for transmitting at rates of 200G, 400G and 800G over longer distances.

VCSEL (Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser)

VCSEL stands for Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser and is a semiconductor laser, rather than an edge-beam laser. It uses the 850nm wavelength for transmission over multimode fiber. VCSEL lasers are inexpensive to make, have low power consumption and are used in optical transceivers for distances up to 500m.

FP (Fabry Perot Laser)

Fabry Perot (FP) lasers are used in optical transceivers for distances below 40km. FP lasers are available for specific wavelengths and have large output power, a high modulation rate. However, their smaller divergence angle and narrow spectrum mean that they cannot be used for transmission over WDM. FP Lasers use the 1310nm and 1550nm wavelengths.

DFB (Distributed Feedback Laser)

DFB, which stands for Distributed Feedback Laser, passes only specific wavelengths through a grating. Optical transceivers transmitting at distances below 40km use DFB lasers at 1310nm and 1550nm wavelengths. Is also known as DML (Directly Modulated Laser). 

EML (Electro-absorption Modulated Laser)

EML uses a design which integrates a laser diode with an electro-absorption modulator (EAM) in a single chip. This design features lower chromatic dispersion, so it is better suited to higher data rate transmission over longer distances.

[BRAND] compatible transceiver guarantees

Pro Optix transceivers come with guaranteed compatibility, designed and manufactured to Multi Source Agreement (MSA) compliance ensuring full [BRAND] compatibility and meeting manufacturer warranty requirements. Pro Optix transceivers come with 3 year or lifetime warranties and are tested and manufactured under ISO conditions.

[SPEED]

Originally introduced in 1980 Ethernet was followed in 1995 by Fast Ethernet and Gigabit Ethernet in 1998 following the 1000BASE-T (or IEEE 802.3ab) cabling standard for transmission of Ethernet frames over twisted pair at 1Gbps. Gigabit Ethernet transmission is also possible over shielded balanced copper cable (1000BASE CX) and optical fiber (1000BASE-X). Various optical fiber options are available: This optical transceiver is [SPEED]. 

[SPEED]

Fibre Channel is a protocol typically used in commercial data centers to connect data storage to servers and switches in a storage area network (SAN) where increased security, reliability and excellent performance is required. Originally devised to run over fiber optic cables it is also able to run over copper cabling. It supports data rates of between 1Gbps and 128Gbps. This optical transceiver is a [SPEED] module providing lossless data transmission of large volumes of data at low power consumption.

Varför välja optiska transceivers från Pro Optix?

Pro Optix är en ledande inom optisk nätverksutrustning och erbjuder produkter och tjänster av högsta kvalitet.

Under det senaste decenniet har vi sålt miljontals optiska transceivers och fortsätter att expandera. Från och med starten har Pro Optix produkter använts i stor utsträckning i hela Norden och används nu av företag över hela världen.

Transceiverlager, leverans och pålitlig support

Vi erbjuder leverans nästa dag från vårt omfattande europeiska lager.

Teknisk support är tillgänglig på begäran och Pro Optix team med experter kan ge det projektstöd som ni behöver. Våra transceivers väljs med aktsamhet för att säkerställa kompatibilitet och kundnöjdhet. Alla våra leverantörer arbetar enligt ISO-kvalitetsstandarder.